Skip to main content

Zawód doradcy podatkowego powstał tak szybko, jak okazało się, że rozliczanie podatków może przysporzyć tak wiele problemów. Obecnie z jego usług może skorzystać każdy (zarówno osoba fizyczna, jak i prawna) kto posiada problem związany z rozliczeniami podatkowymi i nie tylko. Często ciężko nam określić obowiązki i kompetencje doradcy podatkowego. Z tego artykułu dowiesz się w czym pomaga doradca podatkowy i jak wygląda jego praca.

Z jakimi sprawami udać się do doradcy podatkowego?

Obowiązki i kompetencje doradcy podatkowego zostały wymienione w ustawie o doradztwie podatkowym. Wynika z niej, że do czynności doradztwa podatkowego zalicza się udzielanie wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i celnych, a także w sprawach wszelkiego rodzaju egzekucji administracyjnej związanej z wymienionymi wcześniej obowiązkami. Doradcy podatkowi prowadzą księgi rachunkowe, podatkowe i inne niezbędne do prowadzenia spisu celów podatkowych przedsiębiorstwa. Co więcej, przeprowadzają audyty podatkowe określające stan przedsiębiorstwa oraz udzielają pomocy związanej z deklaracjami i zeznaniami podatkowymi. Doradcy podatkowi mogą również reprezentować przedsiębiorstwo przed organami władzy publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych. Wszystkie wspomniane zadania umożliwiają doradcy odpowiadanie na pytania przedsiębiorcy dotyczące jego biznesu i tworzenie planów i przewidywań co do sfery finansowej całej działalności.

Warszawski doradca podatkowy

Doradca podatkowy ukończył studia lub kursy a także praktyki. Właśnie dlatego posiada zarówno wiedzę, jak i doświadczenie, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Trudno jest porównywać swoje umiejętności, do umiejętności eksperta. Właśnie dlatego każdy przedsiębiorca powinien zdecydować się na korzystanie ze stałej współpracy z doradcą podatkowym lub skorzystanie z konsultacji dotyczących określonego problemu bądź wątpliwości.

Doradztwo podatkowe na podstawie ustawy

Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Problemy związane z rozliczaniem się z podatków powstały wraz z nimi. Okazało się wówczas, że w społeczeństwach istnieje duże zapotrzebowanie na doradztwo podatkowe, szczególnie jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności. Doradztwo podatkowe to skomplikowana dziedzina, między innymi ze względu na wielorakie powiązania prawne, powstające w trakcie studiowania dylematy i stale wchodzące nowe aktualizacje prawne. W tym artykule omówimy czym jest doradztwo podatkowe oraz jakie działania zalicza się prawnie do jego usług na podstawie ustawy o doradztwie podatkowym.

Czynności doradztwa podatkowego

Wszystkie regulacje prawne dotyczące doradztwa podatkowego znajdują się w ustawie o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 roku. Są w niej zapisane między innymi czynności, które są uznawane prawnie za doradztwo podatkowe. Zgodnie z nią udzielanie wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z obowiązkami podatkowymi i celnymi są jest uznawane za czynność doradztwa podatkowego. Poza tym zalicza się do niej również prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych i innych ksiąg ewidencji. Nie można zapomnieć także o istotnych przeprowadzaniach różnego rodzaju audytów finansowych i podatkowych w przedsiębiorstwie oraz przygotowywaniu zeznań podatkowych na podstawie rachunków firmowych czy też deklaracji podatkowych. Doradztwo podatkowe polega również na reprezentowaniu klienta przed organami administracji publicznej. Jest to szczególnie istotny i niezbyt oczywisty aspekt, który ułatwia życie wielu przedsiębiorcom.

Doradztwo podatkowe – czy warto?

Doradcy podatkowi to przede wszystkim osoby posiadające wykształcenie wyższe na kierunku finanse i rachunkowość lub ekonomia. Poza tym istnieją również kursy, na które mogą oni uczęszczać, aby poszerzyć swoją wiedzę. Teoretyczne zagadnienia mają szansę wykorzystać w trakcie praktyk i później każdego dnia podczas pracy zawodowej. Wydaje się więc być oczywistym fakt, iż przedsiębiorcy nieposiadającemu wiedzy o finansach czy podatkach ciężko będzie samemu zarządzać tym działem swojego biznesu. Dzięki skorzystaniu z usług doradztwa podatkowego może on więc skupić się w pełni na rozwoju swojej działalności.